Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Banery
Reklama
Reklama
Reklama

Założenia programowych działań Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy Powypadkowej w Zabawie k/ Tarnowa.

Powstanie Ośrodka Leczenia Traumy Powypadkowej w Zabawie k/ Tarnowa, którego integralną częścią będzie Pomnik Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, wpisane jest w ramy Ogólnopolskiego Programu „Ofiary Wypadków Drogowych-Nasza Wspólna Odpowiedzialność". Wstępne założenia programu, który uzyskał akceptację Premiera RP Pana Donalda Tuska, ogłoszone zostały w listopadzie 2009 r. przez Ministra Sprawiedliwości Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego. Obecnie trwa tworzenie Rady Konsultacyjnej, która ma stanowić szeroką reprezentację zarówno organów i instytucji państwowych, samorządowych, jak i jednostek naukowo badawczych, zainteresowanych firm, oraz organizacji pozarządowych.
Mamy nadzieję, że przedstawiciel Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, jako wiodącej firmy na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, również będzie uczestniczył w pracach Rady.

Zadaniami Rady ma być między innymi:

1.    Organizacja corocznych ogólnokrajowych obchodów Światowego Dnia Pamięci
o Ofiarach Wypadków Drogowych na terenie Ośrodka Terapii Traumy Powypadkowej .

2.    Koordynacja działań edukacyjnych i profilaktycznych związanych z
bezpieczeństwem ruchu drogowego.

3. Integracja społeczeństwa we wspólnym działaniu na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach oraz sytuacji osób dotkniętych skutkami wypadków drogowych.
W ramach tego programu Ośrodek w Zabawie będzie:

1.    Miejscem corocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

2.    Unikalną w Europie placówką terapeutyczną zajmującą się leczeniem osób dotkniętych PTSD i pozwalającą na prowadzenie badań nad psychicznymi i psychologicznymi skutkami wypadków drogowych.

3.    Miejscem organizacji seminariów i konferencji poświęconych problematyce związanej ze skutkami czynów zabronionych.

4.    Miejscem integracji osób, które w wyniku wypadków straciły bliskich.

5.    Ośrodkiem upamiętniającym ofiary tragicznych zdarzeń.

Obecny stan bezpieczeństwa na polskich drogach, ilość ofiar wypadków oraz związane z tym społeczne i ekonomiczne koszty ponoszone przez nasze państwo, powodują, że istnieje pilna konieczność podjęcia zdecydowanych kroków ograniczających skalę zjawiska. Podstawą efektywnych działań w tym zakresie musi być integracja całego społeczeństwa. Temu celowi ma służyć program „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność". Jego głównym założeniem jest uświadomienie, że uczestnicząc w ruchu drogowym jesteśmy współodpowiedzialni nie tylko za bezpieczeństwo własne, ale również za bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.
Powstanie Ośrodka w Zabawie k/ Tarnowa z całą pewnością będzie służyło temu celowi.