Banery
Reklama
Reklama
Reklama
Wizyty
mod_vvisit_counterDziś233
mod_vvisit_counterWszystkie671507

Online 10
Your IP: 54.226.41.91
,
Today: Sty 18, 2018
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - Światowy Dzień POWD

 


„PRZEJŚCIE”

Podsumowania obchodów Światowego Dnia Pamięci
relacja Internetowy Dziennik Katolicki

Relacja TVP z obchodów Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

 

 


W sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa był uroczyście obchodzony Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który był zarazem pierwszym dniem Międzynarodowej Konferencji „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność”. Za wszystkich którzy zginęli w katastrofach i wypadkach komunikacyjnych została odprawiona Msza św. poprzedzona wypominkami. Wspomniane zostały także ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych. Obecni byli między innymi Prokurator Generalny Andrzej Seremet, Wiceminister Sprawiedliwości Piotr Kluz, a także przedstawiciele władz samorządowych, policji i straży pożarnej, klubów motorowych, Sokoła - sekcji turystyki kolarskiej i harcerzy oraz wielu rodzin cierpiących z powodu straty najbliższych.
Spotkanie rozpoczęły wypominki za ofiary wypadków drogowych, które poprowadzili wspólnie Anna Wendołowska - matka zabitego w wypadku drogowym syna oraz ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat Władysław Kostrzewa, który podkreślił w wygłoszonym słowie znaczenie powstającego pomnika i budowy Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy. Ważnym elementem obchodów była modlitwa przy powstającym Pomniku Pamięci o Ofiarach Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych, zapalenie świateł i posadzenie drzew pamięci o ofiarach.

Podsumowaniem spotkania była konferencja której przewodniczył kustosz sanktuarium bł. Kaoliny ks. Zbigniew Szostak. Temat „Prokurator, a pokrzywdzony przestępstwem komunikacyjnym. Stan prawny i praktyka postępowania” przedstawił Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Wiceminister Sprawiedliwości Piotr Kluz mówił o polskim wkładzie w obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ks. dr hab. Janusz Królikowski podkreślił jak ważne jest podejście do pojedynczych osób, właściwa formacja i opieka duchowa nad rodzinami ofiar wypadków drogowych. Sytuację prawną osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych przedstawiła Beata Karwacka, prezes Polskiej Izby Odszkodowań. Wicestarosta powiatu tarnowskiego Mirosław Banach mówił o roli samorządu w opiece nad ofiarami wypadków komunikacyjnych. Artysta plastyk dr Jacek Kucaba autor projektu przedstawił zmiany w projekcie i aktualną wizualizacje pomnika, która wraz z rozwojem idei powstania centrum terapii po traumie ciągle się rozwija.
Celem konferencji było przede wszystkim Uczczenie Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, a także przekazanie społeczeństwu informacji o społeczno-ekonomicznych kosztach zdarzeń na drogach. Prelegenci konferencji podkreślali role wszystkich użytkowników dróg w zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wiodącym tematem spotkania był Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych, który dzięki sponsorom i ofiarności ludzi może zostać oddany do użytku już w przyszłym roku. Dalsza część konferencji „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność” będzie kontynuowana już jutro w Warszawie. Poruszane będą tematy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także psychologiczny wymiar jakości życia przed i po wypadku drogowym.
Piotr Kozioł

Internetowy Dziennik Katolicki
Zabawa: Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Wiceminister sprawiedliwości Piotr Kluz, prokurator generalny Andrzej Seremet, przedstawiciele policji, Kościoła, samorządu i organizacji, które dbają o poprawę bezpieczeństwa, wzięli dziś udział w obchodach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Odbyły się one w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Obecne były także rodziny, które w wypadkach straciły swoich najbliższych.

Uroczystości rozpoczęły się w sanktuarium wypominkami i Mszą w intencji ludzi, którzy zginęli w wypadkach i katastrofach komunikacyjnych. Po Eucharystii, uczestnicy uroczystości przeszli pod powstający Pomnik Pamięci o Ofiarach Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych. Posadzono tam drzewa – symbol pamięci o ofiarach wypadków drogowych i katastrof samolotów, promu Heweliusz, CASY C 295 M i rządowego samolotu TU-154 M.

Po uroczystościach religijnych odbyła się konferencja „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność”. Kluz powiedział, że ilość wypadków drogowych na polskich szosach i ulicach jest tak znacząca, iż stanowi ogromny problem społeczny zarówno w wymiarze moralnym, jak i materialnym. „Ofiarami nieszczęśliwych zdarzeń na drogach wszak nie są jedynie ci, którzy doznali w nich uszczerbku na zdrowiu bądź ponieśli straty materialne. Trauma powypadkowa obejmuje członków rodzin oraz przyjaciół tych osób, które zginęły lub doznały obrażeń ciała w wypadku. Z racji ich wyrzutów sumienia za ofiary trzeba też uznać sprawców zdarzeń z tragicznymi skutkami” - mówił wiceminister sprawiedliwości. Ideę powstania pomnika i ośrodka chwali Andrzej Seremet prokurator generalny. „Sprzyjam tej inicjatywie, bo łączy się ona z ochroną osób pokrzywdzonych. Widziałem setki osób pokrzywdzonych w wyniku wypadków, uświadomiłem sobie, że ci ludzie nie zawsze spotykali się z należytą pomocą, na jaką zasługują. To dobrze, że w Zabawie jest idea, gdzie Kościół i państwo mogą współpracować” - powiedział Andrzej Seremet, prokurator generalny.

Podczas konferencji została przedstawiona idea Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy oraz Pomnika Pamięci o Ofiarach Wypadków Komunikacyjnych w Zabawie. „Od dwóch miesięcy prace są kontynuowane, powstają ściany wejścia i wyjścia z pomnika. Całość ma mieć 40 m długości. Pomnik ma być formą terapii, przejścia przez trudny czas wspomnień, do światła – czyli nadziei” powiedział KAI ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie. Ludzie, którzy będą przyjeżdżać do sanktuarium, mogą przywozić przydrożne krzyże, które przed laty postawili przy drodze po tragicznych wypadkach. Zostaną one umieszczone przy pomniku w Zabawie. W sanktuarium bł. Karoliny prowadzona jest też księga pamięci ofiar wypadków drogowych, codziennie pali się przy niej świeca oraz każdego 10 i 18 dnia miesiąca trwa modlitwa za zmarłych tam zapisanych.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

eb / Zabawa

Konferencję w Zabawie „Dofinansowano z Funduszu Prewencyjnego PZU Życie SA”.