Banery
Reklama
Reklama
Reklama
Wizyty
mod_vvisit_counterDziś107
mod_vvisit_counterWszystkie757308

Online 9
Your IP: 54.80.87.62
,
Today: Sie 16, 2018
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - Światowy Dzień POWD

 


Rola samorządu w opiece nad ofiarami wypadków komunikacyjnych. - Mirosław Banach Wicestarosta Tarnowski

Rola samorządu w opiece nad ofiarami wypadków komunikacyjnych.

W zasadzie to należałoby zadać pytanie:, jaką rolę powinien pełnić samorząd w opiece nad ofiarami wypadków komunikacyjnych.

A jest to dość trudne pytanie, bo na dzień dzisiejszy nie jest to wprost przypisane żadnemu poziomowi samorządu terytorialnego. No może gminy, bo ma ona prerogatywy do zajmowania się wszystkimi problemami społeczności gminnej, jeżeli przepisy nie wskazały innego podmiotu. Ale ze względu na specyfikę tego problemu to raczej powiat mógłby realizować takie zadanie poprzez poradnie PCPR.
Należy zauważyć, że jednym z podstawowych zadań samorządów dzisiaj jest poprawa infrastruktury drogowej a co zatem idzie poprawa bezpieczeństwa tak kierujących jak i pieszych.
Ale wróćmy do opieki nad ofiarami.

 


Należałoby rozróżnić tutaj dwa rodzaje tej roli samorządu.
1. Po pierwsze to pomoc ratownicza i medyczna, czyli to, czym zajmuje się samorząd powiatowy w zakresie prowadzenia powiatowych stacji pogotowia ratunkowego i szpitali, dla których organami prowadzącymi są samorządy. To od sprawności systemu ratownictwa medycznego zaczyna się walka o życie i zdrowie ofiar wypadków komunikacyjnych. To od wyposażenia i wyszkolenia ratowników zależy skuteczność tej pomocy. Do tego potrzebny jest także sprawny (najlepiej działający) system zarządzania na stanowiskach zespolonych pogotowia i straży pożarnej. Straż pożarna jest obecnie służbą ratowniczą, bez której dotarcie do poszkodowanych niejednokrotnie jest niemożliwe. To strażacy z nowoczesnym sprzętem torują drogę ratownikom spieszącym z pomocą medyczną. Te służby podczas wypadków działają równocześnie.
Mając trzy rzeczy: doskonały sprzęt, doskonale wyszkolone załogi i system komunikacji mogą uratować bardzo wiele ludzi a także zminimalizować skutki ciężkich obrażeń. Tutaj nie marnowaliśmy czasu i mamy jedną z najlepszych stacji pogotowia w Polsce. Wspomnę tylko, że najstarsza karetka ma 2 lata.
Szybka pomoc jest tutaj najważniejszym czynnikiem.
W tym miejscu należy przypomnieć, że już w 2002r w Tarnowie powstało pierwsze w Polsce Centrum Powiadamiania Ratunkowego działające w oparciu o zintegrowany system kierowania i zlokalizowane w obiekcie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie wspólne stanowiska zarządzania pogotowia i straży pożarnej.
Ten system sprawdził się w działaniu!!! Mamy na to dowody w postaci statystyk skrócenia czasu dojazdu i sprawnego dysponowania karetkami na terenie miasta i powiatu. Szkoda, że zmieniające się ekipy rządowe do dzisiaj nie zakończyły budowy jednolitego systemu ratownictwa na terenie całego kraju. A w zasadzie nadal budowany jest system, który nie wiemy czy będzie działał sprawnie.
Ale od samorządów zależy także dostępność i jakość wyposażenia gabinetów rehabilitacyjnych (nie tylko w szpitalach, ale w każdej gminie, bo są środki UE i PFRON na takie zadania), bo od szybkiej i skutecznej rehabilitacji zależy czy po ciężkich urazach poszkodowani powrócą do swoich miejsc pracy- czy tę pracę utracą.
A jeżeli utracą to czy udzielamy im odpowiedniego wsparcia celem przywrócenia do czynnego życia zawodowego, aby nie znaleźli się w grupie zagrożonej wykluczeniem społecznym na wiele lat. Z własnego doświadczenia wiem ile trzeba wysiłku, aby zapewnić podstawową pomoc osobie po ciężkich urazach poniesionych w wypadku drogowym. Rodziny wtedy zostają same niejednokrotnie tracąc podstawowe źródło utrzymania. Nie możemy dopuszczać do sytuacji, w której w pełni sił intelektualnych i rozwoju zawodowego, odchodzą na margines osoby wykształcone, posiadające ogromną wiedzę zawodową i doświadczenie. To powoduje bardzo duże straty tak społeczne jak i finansowe.

2. Po drugie to pomoc psychologiczna i terapia powypadkowa. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie to jednostki zajmujące się rozwiązywaniem problemów, ale głównie dotyczących dzieci i tym wszystkim, co dotyczy rodzin dysfunkcyjnych. Zawsze pomagamy, gdy zdarza się jakaś tragedia bądź inne zdarzenie powodujące zagrożenie dla funkcjonowania rodziny. Takim zdarzeniem była tegoroczna powódź, która pozbawiła dachu nad głową ponad 200 rodzin w naszym powiecie. Natychmiast trzeba było organizować pomoc materialno-bytową, ale także udzielić pomocy psychologicznej dzieciom i starszym, niemogącym poradzić sobie z traumą po utracie dorobku całego życia i własnego domu.
Ale mimo ogromnej skali problemu natychmiast udzielone wsparcie wszystkich urzędów i służb (straży, policji, wojska, straży granicznej, zakładów karnych) setek indywidualnych osób, dało poszkodowanym nadzieję – nadzieję, że straty można będzie naprawić a domy odbudować. Przekonać ich, że nie zostaną sami ze swoimi tragediami.
Ofiary wypadków przez to, że jest to zdarzenie pojedyncze!! nigdy nie dostają tak szeroko zakrojonej pomocy.
Dotychczas nikt systemowo nie zajmuje się problemem traumy powypadkowej, tak ciężko poszkodowanych jak i bliskich ofiar. Wydarzenia w tym roku ukazały ten problem bardzo jaskrawo -wszyscy byliśmy świadkami cierpienia bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, ale wielu pytało czy szeroko zakrojona pomoc należy się tylko w takich momentach. A co z bliskimi 4572 ofiar, które zginęły na drogach w 2009 roku, co z tymi, którzy zginęli w tym roku? Czy ich ból jest mniejszy? Czy mają pozostać sami?!!

Dzisiaj mamy bardzo wiele organizacji pozarządowych zajmujących się tym problemem, ale to na służbach publicznych w pierwszej kolejności powinien spoczywać obowiązek pomocy tym ludziom. Stowarzyszenia powinny współorganizować tę pomoc, być partnerem tak dla Rządu jak i samorządu, ale nie mogą być odpowiedzialne za organizowanie ogólnopolskiego systemu pomocy. Inicjatywa podjęta w Zabawie jest próbą przeprowadzenia programu pilotażowego, który pozwoli wypracować rozwiązanie systemowe.
Dlatego powiat tarnowski włączył się w ten projekt i będzie go wspierał także pod względem finansowym. Samorząd jest powołany do tego, aby rozwiązywał problemy społeczności lokalnej i robi to coraz lepiej-ciągle się uczymy, bo zawsze będą nowe wyzwania, które trzeba podjąć.
Utworzenie ośrodka pomocy jak i budowa centrum leczenia traumy powypadkowej jest nowym wyzwaniem dla samorządu i służb państwowych.
Determinacja stowarzyszeń zajmujących się ofiarami pokazała, że najwyższy czas, aby te potrzeby zmaterializować. Zabawa koło Tarnowa powinna być początkiem dla tej wielkiej sprawy.

Dziękuję Państwu
Mirosław Banach

Konferencję „Sfinansowano z Funduszu Prewencyjnego PZU Życie SA”.